Zanzibar

Ostrov koření a historie
Chci se vydat na Zanzibar

Zanzibar je vysněný ostrov z pohádek tisíce a jedné noci. Při vyslovení tohoto jména se vybaví vůně exotických koření, které jsou zde domovem, a od středověku nejvýznamnějším artiklem obchodu mezi Orientem a Západem. 85 km dlouhý a 30 km široký ostrov leží na jižní polokouli jen 6 stupňů pod rovníkem asi 40 kilometrů od břehů východní Afriky. Je tvořen hlavním ostrovem s téměř neznámým jménem Unguja, hornatým ostrovem Pemba, odkud pochází africký čarodějnický kult, a dalšími asi 50 ostrůvky.

HLAVNÍ SEZÓNA
červen – březen
DOPRAVA
odlety z Vídně (1 přestup) a Prahy (2 přestupy)
let z Evropy trvá cca 10 hodin
cena letenky začíná na 19.000,–Kč
DELEGÁT
místní reprezentant AJ
OČKOVÁNÍ
povinné žlutá zimnice (pokud cestujete z Afriky; při příletu z Evropy toto očkování není potřebné)
doporučujeme (žloutenka A i B, tetanus, břišní tyfus)
POJIŠTĚNÍ
nutné klasické cestovní pojištění
DOKLADY
vízum 50 USD při příletu a odletová taxa cca 45 USD
ČASOVÝ POSUN
+ 1 hodiny (+2 hodiny v zimním čase)
NA MÍSTĚ
infrastrukturní taxy na hotelech 1USD osoba /noc (na hotelu) od 1.7.2016

Mapa a více informací o destinaci ↓

Prvním Evropanem, který ostrov spatřil, byl asi portugalský mořeplavec Vasco da Gama. V té době byl ostrov již po staletí po vlivem arabských obchodníků, kteří sem přijížděli na svých dřevěných lodích poháněných monzunovými větry. Ostrov se jim tak zalíbil, že sem ománští vládci na mnoho let přesunuli své sídlo z Arábie. Ostatně pod vládou sultánů zůstal Zanzibar až do roku 1964. I proto zde dodnes převažuje muslimská populace, která se mísí se zdejší africkou kulturou.

Metropoli ostrova tvoří proslulé kamenné město, jehož křivolaké uličky jsou nyní pod ochranou UNESCO. Zde napsaly dějiny své stinné stránky. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším otrokářském tržišti světa.

 

Počasí

Klima je zde tropické a neustále teplé. Díky poloze jen šest stupňů jižně od rovníku panuje na Zanzibaru tropické podnebí. Nejteplejšími měsíci jsou leden až březen, kdy se teploty vzduchu pohybují okolo 32 – 33 °C, v dubnu až červnu je 31 – 29 °C. „Nejchladněji“ je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C, v září a říjnu teploty stoupají na 29 – 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 – 32 °C. Od dubna do května panuje na ostrově období dešťů což není doba vhodná k návštěvě neboť i většina hotelů uzavírá provoz a věnuje se rekonstrukcím.

Za optimální měsíce pro návštěvu jsou považovány červen až říjen, ale Evropané upřednostňují leden až březen.

 

Zvláštnosti odlivu a přílivu na Zanzibaru

Pobřeží Zanzibaru je lemováno vodami Indického oceánu. Oceánský typ koupání zažijete při ubytování na východním pobřeží. Každých šest hodin při odlivu moře ustoupí ke korálovému útesu, jenž lemuje celé pobřeží a tím ho i chrání. Začátek odlivu je příležitostí ke koupání v klidné ustupující vodě se slabým příbojem, vrcholící odliv pak láká k procházce a sledování ryb až ke korálovému útesu. Se začínajícím přílivem moře nabírá sílu a vlny se zvětšují. Na své si přijdou milovníci surfingu, živého příboje a koupání v mořských vlnách.

Při ubytování na západním a severním pobřeží (Nungwi) se koupání odehrává na závětrné části ostrova. Síla přílivu i odlivu je slabší, za odlivu neustupuje voda příliš daleko od břehu a koupání za odlivu je podporováno přítomností četných lagun. Voda je zde klidnější se slabším příbojem a menšími vlnami.

 

Vízum

Vstupní vízum do Tanzanie, které lze vyřídit po příletu na Zanzibar za poplatek 50,- USD. Nutná zpáteční letenka a pas s platností 6 měsíců po návratu. Vízum je možné vyřídit na letišti po příletu, v keňském Nairobi nebo na velvyslanectví Tanzanie v Berlíně.

Při cestách ze Zanzibaru se navíc platí odletová taxa cca  45 USD (platí se na místě).

 

Očkování

Od roku 2011 je na Zanzibaru zavedena povinnost očkování proti žluté zimnici a to pro všechny kdo cestují ze zemí s jejím výskytem. Při vstupu na Zanzibar (i na pevninu) je nutno předložit mezinárodní očkovací průkaz. Při pobytech na ostrově Zanzibar jsou z povinnosti očkování vyjmuti ti turisté, kteří z Evropy a kteří neopustí letadlo při případném mezipřistání.

Při pobytu na Zanzibaru jsou dále doporučené prevence dalších nemocí formou očkování: antimalarika, žlutá zimnice, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A +B  – poraďte se se specialistou.

 

Ramadán na Zanzibaru

Na kontinentální části Tanzanie nemá ramadán skoro žádný vliv na turismus. Nicméně pokud touto dobou plánujete cestu na Zanzibar, pečlivě zvažte, neboť mnoho restaurací je přes den uzavřeno. Také lidé jsou unavenější a bez nálady.

La Gemma dell Est *****

Okouzlující resort pro náročné na severozápadě Zanzibaru u nádherné pláže. Pokoje v nízkých budovách v dokonalém souladu s přírodou. Výhled na moře z každého pokoje.

7 nocí pobytu + cesta (9 dní dovolené), osoba v dvoulůžkovém pokoji Villa Club, All Inklusive. Kalkulace s letenkami v optimální knihovací třídě, transfery. Platí pro pobyty v období 8.1.-28.2.2017 s rezervací min 61 dní před odletem. Možnost zvolit jiný počet nocí. Vždy nutné ověřit kapacitu a individuální kalkulace.

54.990,-Kč os. All Inklusive

Bluebay Beach Resort & Spa *****

Resort obklopují jej krásné bílé písečné pláže chráněné reefe a azurové moře. Vedle Blue Bay stojí sesterský resort Sultan Sands.

7 nocí pobytu + cesta (9 dní dovolené), osoba v dvoulůžkovém pokoji do zahrady, polopenze. Kalkulace s letenkami v optimální knihovací třídě, transfery. Platí pro pobyty v období 16.1.-31.1.2017. Možnost zvolit jiný počet nocí. Vždy nutné ověřit kapacitu a individuální kalkulace.

41.100,-Kč os. polopenze

Sultan Sands Island ****

Na východní straně ostrova hned vedle Bluebay Beach Resort, což je sesterský hotel. Ubytování ve vilkách s doškovou střechou.

Mapenzi Beach Zanzibar ****

Čtyři hektary tropické zahrady přímo na pláži na východní straně Zanzibaru. Zahrada je plná květů a palem. Pláž s bílým pískem.

7 nocí pobytu + cesta (9 dní dovolené), osoba v dvoulůžkovém pokoji Garden, All Inklusive. Kalkulace s letenkami v optimální knihovací třídě, transfery. Platí pro pobyty v období 8.1.-28.2.2017 s rezervací min 61 dní před odletem. Možnost zvolit jiný počet nocí. Vždy nutné ověřit kapacitu a individuální kalkulace.

43.280,-Kč os. All Inklusive

Stone Town

Při cestě na Zanzibar byste neměli minout Kamenné město –  Stone Town, jehož historie je zde stále přítomna. Jeho křivolaké uličky jsou pod ochranou UNESCO. Dvě stě let tu kvetl obchod s otroky na největším tržišti světa.  Při toulkách nezapomeňte na Dům Zázraků (House of Wonders), the Palace Museum (People´s Palace), dům Dr. Livingstona a arabskou pevnost. Takovýto výlet vám dopřeje ten opravdový názor na Zanzibar.  Jedinečnou atmosféru nasajete na živých, neustále se lidmi hemžících trzích, budete obdivovat zdobně vyřezávané dveře místních domů v klikatých kamenných uličkách. Navštivte i dvě katedrály a nespočet mešit – to je to pravé kouzlo Stone Town. Výlet do paláce Maharubhi, kde kdysi býval harém sultána Barghashe na vás dýchne zvučnou historií a neustále pulzující kulturou. Nezapomeňte ani na obchůdky se suvenýry včetně řemeslných výrobků.

 

Forodhani noční trh jídla

Návštěva Stone Town není kompletní bez zastávky na Forodhani Night Food Market. Doporučujeme dorazit před setměním a sledovat prostor, jak se metodicky zaplňuje kuchaři a jejich grily. Budete moci ochutnat ryby, chobotnice, krevety, humry i rybí kebab. Dalším pokušením budou čerstvě lisované šťávy a to i z cukrové třtiny, smažené brambory, chapatis, saláty a další. Forodhani Market je navštěvován především místními, proto je opravdu autentický.

 

Plantáže s kořením

Zanzibar by nebyl Zanzibarem bez vůně hřebíčku, muškátového oříšku, skořice, pepře a  mnoha dalších druhů koření, které omamně voní celým ostrovem.  První plantáž s kořením založil ománský sultán, který ale nechvalně proslul také trhem s otroky. Plantáže se nacházejí mimo město a exkurze vám umožní nechat se unést chutí a vůní čerstvého koření. Bývají doprovázeny detailním popisem o rozmanitosti tohoto čarovného produktu a jeho využití v kuchyni i kosmetice. Budete překvapeni množstvím a pestrostí, ale také jeho léčebnými účinky.

Ostrov Prison neboli Changuu

Ostrov sloužil jako brána pro otroky. Leží jen kousek od Stone Town. Jeho pobřeží je lemováno korálovým útesem, a proto je to místo vhodné na šnorchlování. Bílé pláže jsou místem odpočinku. Ostrov je také domovem želv obřích, které sem byly dovezeny v 19. století ze Seychel. Malá místní restaurace připravuje čerstvé ryby a tak je toto místo ideální pro jednodenní klidný výlet.

 

Rybářská vesnice Kizimkazi a výlet za delfíny

Rybářská vesnice Kizimkazi se nachází na jižním výběžku ostrova. Zde jsou často sledováni delfíni. Toto místo má však i kulturní důvody pro návštěvu. Nacházejí se zde mešity z 12. století a ty jsou jedinečným důkazem o islámu ve východní Africe.

 

Přírodní rezervace Jozani

Přírodní rezervace Jozani se nachází v centrální a východní oblasti ostrova Zanzibaru. Je to domov vzácné opice Red Colobus, jenž je endemickým druhem Zanzibaru. Opice jsou velmi fotogenické a není velký problém je spatřit. Rezervace je domovem i dalších druhů zvířat včetně dalších opic, prasat, jelínků. Před několika lety byl spatřen i Zanzibarský leopard. Průvodci vás provedou po naučné stezce.

 

Severní pobřeží s Dhow

Ospalá rybářská vesnička Ras Nungwi  na severním cípu ostrova Zanzibar je domovem lodí Dhow. Můžete zde spatřit tradiční výrobu těchto plachetnic. Navíc jsou zde fascinující pláže a blízký korálový útes. Místní zde také zbudovali záchrannou stanici pro želvy, ty po vyléčení vrací zpět do Indického oceánu.

Safari v Tanzanii a Zanzibar jako relax

Kombinace safari jedné z nejrozmanitějších zemí na světě se při cestě na Zanzibar přímo nabízí. Pevninská část Tanzanie je jen 40 km od Zanzibaru. Svou dovolenou můžete naplánovat s několika denním safari například v Arusha, kráteru Ngorongoro, Serengeti… nebo i v Keňi. Po náročnější části mezi zvířaty jen přeletíte na Zanzibar a budete odpočívat na jedné z bílých pláží. Neváhejte a poraďte se s námi na vhodné variantě.

 

Svatební cesta

Hotely na Zanzibaru jsou ideálním místem i pro svatební cestu. Některý poskytují drobné bonusy jiné i cenové zvýhodnění v určité sezóně. Svatební cestu na Zanzibar volte se zastávkou na safari nebo jen samostatně.

 

Zanzibar s dětmi

Pobyt v resortu je pro děti předurčen. Je třeba při koupání používat boty do vody a děti mít pod dozorem. Pro cestu na ostrov je nezbytné očkování proti žluté zimnici, což konzultujte s dětským lékařem. Pokud chcete jezdit na výlety a jíst mimi resorty, pak necestujte s dětmi v době ramadánu.

 

 

Historie, jídlo i koření

Na Zanzibar se jezdí také za jídlem, kořením i historií. Je to ostrov, kde nebudete muset pouze ležet na pláži. Výletů je dostatek.

 

Potápění u ostrovů Unguja a Pemba

Souostroví Zanzibar je údajně jednou z nejlepších potápěčských oblastí na světě. Korálový útes, který obklopuje ostrovy Unguja a Pemba, zajišťuje rozmanitý a hojný podmořský život. Rovněž dobrá viditelnost na vzdálenost 20 – 60 m a celoroční průměrná teplota vody kolem 27°C přímo vybízí k potápění. Potápění na Zanzibaru není omezeno pouze na začátečníky. Zkušení potápěči se mohou těšit na vzrušující potápění kolem korálu, noční potápění a potápění v mořských proudech. V hlubších vodách se bohaté korálové útesy často táhnou celé kilometry. V hloubkách můžete vidět hejna barakud, tresek, tuňáků a makrel lovených pyskouny, mantami a žraloky. Mělčejší vody jsou doménou tropických.

 

Podobné destinace

Mauricius

Mauritius
Ostrov Mauritius s usměvavými lidmi je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i golfisté.

Mexiko

Mexiko
Ideální volba pro všechny, kteří rádi spojí dovolenou v Karibiku s poznáváním jedinečných Mayských památek. Vydejte se s námi do Mexika!

Keňa

Keňa
Keňa, úchvatná země na rovníku upoutá nejen směsicí kultur, přírodou s nepřeberným množstvím divoké zvěře, plážemi s bílým pískem, ale i tradicemi.

Jihoafrická rep.

Entabeni Safari & Golf
Báječné safari autem či s průvodcem. Oblasti bez malárie i Kruger park, vinařské oblasti, Kapské město i ráj pro golfisty.

Nahoru